۱۴۰۰ دوشنبه ۳۱ خرداد

آیین نامه پذیرش واحدهای فناور در دوره رشد

مقدمه :

به منظور فراهم آوردن فضای لازم برای شکل‌گیری مؤسسات و تضمین رشد واحدها در مسیری منطقی وکمک به ایجاد آنها، تشکیل شرکت‌های فناور در دوره رشد بر اساس این آیین‌نامه تعریف و راه‌اندازی می‌شود.واحدهای فناور پس از کسب حداقل شرایط لازم برای ورود به دوره رشد یعنی امکان سنجی اقتصادی برای ایده محوری و اثبات قابلیت ایده محوری برای تبدیل شدن به یک کسب و کار جدید، تدوین برنامه کاری در دوره رشد، انسجام اولیه در هسته مرکزی تیم کاری و ثبت حقوقی واحد به دوره رشد وارد می‌شوند. در این دوره، واحد فناور با کسب حمایت‌ها، آموزش‌ها و مشاوره‌ها به اجرای برنامه کاری و شناخت و تعامل با محیط کسب و کار (شامل سیاست‌گذاران, تأمین‌کنندگان، سرمایه‌گذاران، پیمانکاران،بازار، رقبا و بالاخره مشتریان) می‌پردازد. انتظار آن است که در پایان این دوره با گسترش این تعاملات، واحد قادر باشد به عنوان یک واحد اقتصادی مستقل منابع اعتباری لازم برای ادامه حیات، گسترش محصول، حضور در بازار و کسب سهم مناسب از بازار و شرایط لازم برای استمرار فعالیت اقتصادی دانش بنیان خود را فراهم سازد.

تعاریف:

 • دوره رشد: دوره­ای است حداکثر 3 ساله که طی آن واحدهای فناوری مستقر در مرکز رشد به معیارهای رشد یافتگی دست یافته و پس از آن از مرکز رشد خارج می­شوند. زمان این دوره با تصویب سازمان موسس تا 5 سال قابل افزایش است.
 • سازمان موسس: سازمانی است که مرکز رشد را تاسیس نموده و تامین اعتبارات آن را از مجاری دولتی و غیردولتی به عهده می‌گیرد.
 • واحدهای فناوری : واحدهای دارای هویت حقوقی مستقل از مرکز رشد بوده که با توجه به اساسنامه و یا سایر اسناد قانونی در زمینه تحقیقات کاربردی و توسعه­ای، طراحی مهندسی، مهندسی معکوس، انتقال فناوری، ارائه خدمات تخصصی و فعالیت در جهت تجاری کردن نتایج تحقیقات فعالیت می­نمایند. این واحدها منجمله شامل شرکت­های خصوصی، واحدهای تحقیق و توسعه صنایع، و یا مراکز تحقیقاتی وابسته به دانشگاه­ها یا دستگاه­های اجرایی هستند.

هدف و حیطه پذیرش

هدف از پذیرش واحدهای فناور در دوره رشد کسب توانمندی کامل این واحدها برای ورود به بازار رقابتی و ادامه حیات مستقل واحد فناور به عنوان یک بنگاه اقتصادی دانش محور است. لذا از پذیرش دو گروه از واحدها در دوره رشد ممانعت می‌شود:

- واحدهایی که فعالیت آنها در حیطه فناوری و دانش‌محور تلقی نمی‌شود.

- واحدهایی که به حدی از رشد رسیده‌اند که نیازی به حمایت ندارند و بطور بالفعل می‌توانند در بازار رقابتی ادامه حیات مؤثر داشته باشند.

ماده 2 : شرایط پذیرش

برای پذیرش واحدهای فناور در مرحله رشد احراز همه شرط‌های زیر الزامی است:

 • داشتن ایده کاری دانش بنیان و فناورانه (تعریف فعالیت‌های واحد در محدوده فناوری و نه صرفاً تجاری یا تحقیقات بنیادی) تثبیت شده با جنبه‌های اقتصادی
 • داشتن تیم کاری مناسب
 • داشتن برنامه کاری مشخص
 • داشتن شخصیت حقوقی مستقل
 • آمادگی لازم تأمین برای تأمین اعتبارات مورد نیاز جهت تحقق بازار کار مناسب

ماده 3 : گروه های مورد پذیرش

پذیرش در دوره رشد از میان گروههای زیر انجام خواهد شد:

 • واحدهای مستقر در دوره پیش رشد که بر اساس ارزیابی‌های انجام شده در این دوره شرایط لازم برای استقرار در دوره رشد را کسب نموده باشند.
 • واحدهای فناور که در دوره پیش رشد مستقر نبوده‌اند، اما همه شرایط مندرج در ماده 2 این آیین نامه را دارا باشند (با کسب حداقل امتیاز قابل پذیرش بر اساس معیارهای مندرج در ارزیابی‌های پایانیدوره پیش رشد).

تبصره:پذیرش واحدهایی که دوره پیش رشد را در مرکز رشد طی نموده و در ارزیابی دوره پیش رشد نتایج مطلوب داشته‌اند، دارای اولویت می‌باشد. پذیرش از میان دیگر گروه‌ها در حد امکانات مرکز رشد صورت خواهد گرفت.

ماده 4 : مدارک لازم

مدارک مورد نیاز برای بررسی پذیرش واحدها در دوره رشد عبارت است از:

 • برنامه‌کاری مرتبط با ایده محوری
 • معرفی کامل تیم کاری
 • دستاوردهای علمی، اقتصادی و فناوری در رابطه با ایده محوری
 • مدارک ثبت شرکت شامل اعلام ثبت یا آخرین تغییرات در روزنامه رسمی
 • آخرین ارزیابی شرکت دردوره پیش رشد (درصورتیکه شرکت قبلاً در دوره پیش رشد مستقر بوده است)

ماده 5 : مسئولیت پذیرش و ارزیابی اولیه

کمیته پذیرش و ارزیابی به نمایندگی از شورای مرکز رشد، طبق این آیین‌نامه و پس از ارزیابی ایده‌کاری، تیم‌کاری، برنامه‌کاری، مستندات ثبت قانونی واحد فناور و دیگر مدارک و انجام مصاحبه حضوری نسبت به انتخاب و پذیرش هسته‌های فناوری برای استقرار در دوره رشد اقدام می‌نماید.

 • واحدهای خروجی از دوره پیش رشد: در مورد واحدهایی که قبلاً در مرکز رشد به عنوان واحد پیش رشد مستقر بوده‌اند. صورتجلسه کمیته پذیرش و ارزیابی در خصوص ارزیابی واحد فناور و تأیید پایان موفق دوره پیش‌رشد به منزله‌ی بررسی‌های فوق‌الذکر است. مشروط بر آنکه استقرار قبلی و پذیرش فعلی پیوستگی زمانی داشته و تغییراتی در آخرین وضعیت واحد بوقوع نپیوسته باشد.)
 • واحدهای جدید : برای یکسان‌سازی معیارهای پذیرش، برای واحدهایی که از ابتدا برای استقرار در دوره رشد پذیرفته می‌شوند. ارزیابی از اقدامات صورت گرفته شرکت، معیار قضاوت کمیته پذیرش و ارزیابی قرار خواهد گرفت. تصمیمات این کمیته پس از تصویب در شورای فناوری لازم الاجرا است.
 • زمان پذیرش:برای نظم بخشیدن به پذیرش‌ها و ارزیابی‌ وگزینش بهترین متقاضیان پذیرش واحدها برای هر دوره دو ماهه صورت خواهد گرفت.

ماده 6 : اولویت‌های پذیرش

اولویت‌های رشته‌ای در پذیرش برای دوره رشد همان اولویت‌های ذکر شده برای پذیرش در دوره پیش رشد است. اولویت‌های دیگر از طریق امتیازات داده شده در ارزیابی واحد اعمال خواهد شد.مهمترین عوامل مؤثر در این امتیازات شامل ارزشمندی ایده کاری، تناسب تیم‌کاری با ایده‌کاری و توانمندی تیم برای تحقق ایده تا محصول و موفقیت در بازار و همه جانبه بودن، واقع‌بینانه بودن و نتیجه گرایانه بودن برنامه‌کاری و شخصیت مستقل حقوقی واحد فناور است.

ماده7 : الزامات اولیه استقرار

فرایند پذیرش واحدها در دوره رشد تنها پس از تصویب در شورای مرکز رشد و عقد قرارداد استقرار در دوره رشد شامل قبول تعهدات در دوره استقرار قطعی خواهد بود.

تاریخ به روز رسانی:
1397/08/30
تعداد بازدید:
854
دانشگاه الزهرا
 تهران، بلوار کشاورز، نبش کوی 16 آذر، مجتمع فناوری دانشگاه الزهرا، پلاک 78،واحد707
تلفکس: 88961893
تلفن : 88962901
 roshd[at]alzahra.ac.ir
تمامي حقوق سايت براي دانشگاه الزهرا ( س ) محفوظ است.